Wina włoskie – wprowadzenie

Odwiedzając sklepy z alkoholami, pierwszym wyborem, jakiego musimy dokonać, jest wybór… regału. Czy skierować się w prawo, czy w lewo? Przyjrzeć się winom włoskim, francuskim czy hiszpańskim? A może poświęcić uwagę trunkom z Nowego Świata? Każdy z tych kierunków ma swoje zalety. My opowiemy dziś Państwu kilka słów o winach włoskich.

Praca we włoskiej winnicy

Praca we włoskiej winnicy

 
Włochy są największym producentem wina na świecie. Specjaliści szacują, że we włoskich winnicach powstaje rocznie około 50 milionów hektolitrów tego wspaniałego napoju, który może być doskonałym kompanem prostego posiłku, jak również bohaterem uroczystej kolacji. Wino pije się bowiem we Włoszech tak często, jak tylko to możliwe.

 

Italia podzielona jest na dwadzieścia regionów i każdy z nich oferuje nam innego rodzaju wina; każdy słynie z własnego, typowego dla danej okolicy szczepu winorośli. Z regionów alpejskich  pochodzą wina ciężkie, takie jak Barbera z prowincji Asti czy osławione Barolo, doskonale nadające się do długiego leżakowania i roztaczające zniewalający aromat fiołków. Do pieczystego podaje się tu Barbaresco, a do codziennych, prostych posiłków – piemonckie Dolcetto. W Dolinie Padu powstaje Valpolicella – lekko zawiesiste, rubinowe wino doskonale pasujące do dań mięsnych i makaronów; proste i nieskomplikowane Bardolino; król aperitivów Prosecco. Najbardziej znanym, a zarazem najstarszym winem innego regionu – Toskanii – jest Chianti. Do deserów podaje się tu natomiast słynne Vin Santo, w którym najlepiej zanurzyć jest jedno z twardych, migdałowych ciasteczek cantucci. Kto ma ochotę na wino z serca Italii, czyli regionu Lacjum, w którym znajduje się stolica Włoch – Rzym, powinien poszukać win takich, jak Colli Albani czy Castelli Romani . Na południu kraju, w Abruzji, powstaje wspaniałe, wytrwawne i cieżkie Montepulciano d’Abruzzo; na gorącej wyspie Sycylii – słodkie Marsala i uprawiane już przez starożytnych Greków Nero d’Avola.

 

Jak widać, włoska produkcja wina jest ogromnie różnorodna. Każdy miłośnik wina znajdzie tutaj coś dla siebie. Od zakupu dzieli nas jednak nie tylko decyzja „białe czy czerwone?”, „wytrawne czy półwytrawne?”, „lekkie czy cięższe?”, ale także lektura etykiet, która bywa mozolna i trudna. Oto kilka wskazówek:

Vino da tavola to wino stołowe, czyli, teoretycznie, napój najniższej jakości; bywa jednak zaskakująco smaczny i aromatyczny.

Indicazione Geografica Tipica – to jakościowe wino stołowe, spełniające wymagania dotyczące wina z danego regionu, jednak nie tak restrykcyjne, jak w wypadku win DOC(patrz niżej).

Denominazione di Origine Controllata, czyli DOC, to wino z wyższej półki, spełniające szczegółowe przepisy określające metody upraw i produkcji wina w danym regionie DOC (jest ich prawie 300).

DOCG, czyli Denominazione di Origine Controllata e Garantita to zaś półka najwyższa – plasują się na niej wina spełniające wszystkie wymagania DOC przy uzyskaniu najwyższych not.

Tych z Państwa, którzy zainteresowani są spróbowaniem włoskich win mniej znanych na polskim rynku, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i do kontaktu z nami. Wina znad Jeziora Garda odznaczają się doskonałą relacją jakości do ceny. Znajdą Państwo wśród nich i Prosecco, które będzie wspaniałym towarzyszem wesołego spotkania z przyjaciółmi czy krótkiego toastu po godzinach pracy; i delikatne, świeże białe wino Lugana, doskonale pasujące do lekkich przystawek, makaronów i ryb. Miłośnicy win czerwonych powinni koniecznie spróbować krągłego Groppello, które pozostawia w ustach delikatny posmak migdałów, albo lekko słonawego Garda Classico Rosso. Poszukujący cięższych win mogą zainteresować się intensywnym, aromatycznym Marzemino… W naszej ofercie znajdziecie Państwo także lekkie wino różowe, wina stołowe i wiele, wiele więcej…

O tym, jakie wina z okolic Jeziora Garda są na świecie szczególnie cenione, opowiemy już za tydzień. Już dziś zachęcamy jednak Państwa do rozpoczęcia przygody z włoskimi winami. Salute! – czyli na zdrowie!

Tagged with:

Comments are closed.