Wina znad Jeziora Garda

Włochy są popularną metą wakacyjnych wojaży. Co ciekawe, podczas wypraw do Italii coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na wspaniałe zabytki i piękno krajobrazu, ale także na kulinarne specjały. Blisko stąd do spotkania z tym, co Włochy mają najlepszego – wyśmienitymi winami.

Ci z Państwa, którzy zdecydują się na spędzenie urlopu na Północy Włoch – a także ci, którzy korzystają z dobrodziejstw internetu i lubią zamawiać włoskie smaki wprost do domu – powinni zdecydowanie poznać wina pochodzące z okolic Lago di Garda.

Valtenesi

Piękne Jezioro Garda znajduje się w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem. Za szczególnie malowniczą i urodzajną okolicę uważana jest prowincja miasta Brescia, zwana Valtenesi. To właśnie tutaj odwiedzić można miejscowości takie, jak Padenghe sul Garda czy Puegnago sul Garda, skąd pochodzą wina Cantiny Marsadri. Panuje tu niezwykle łagodny mikroklimat, doskonały dla winorośli, drzew oliwnych i cytrusów.

urodzajne ziemie Valtenesi

Wśród szczepów winnych uprawianych na tych terenach na szczególną uwagę zasługuje Groppello. Jest to szczep autochtoniczny, niespotykany nigdzie indziej poza zboczami pagórków otaczających Jezioro Garda. Wina produkowane na bazie Groppello charakteryzują się wspaniałą, rubinową barwą, świeżym, lekko owocowym aromatem i delikatnym, jedwabistym smakiem z niezwykłą, ledwo wyczuwalną nutą migdałów.

Groppello Brolo
Cantina Marsadri ma w swojej ofercie kilka win stworzonych w oparciu o szczep Groppello. Na szczególną uwagę zasługują bez wątpienia Garda Classico Groppello Brolo oraz Garda Classico Groppello DOC. Oba wina charakteryzuje intensywna czerwień z granatowymi refleksami oraz silna i pełna struktura z długim, intensywnym finiszem. Oba wina Groppello – zarówno bardziej eksluzywne Brolo, jak i przeznaczona do codziennego picia linia klasyczna – idealnie nadają się do spożycia w towarzystwie makaronów, wędlin, serów, ale także dziczyzny i czerwonego mięsa, bardziej typowych dla kuchni polskiej.

Kolejnym trunkiem typowym dla regionu Valtenesi, które nie mogłoby powstać bez szczepu Groppello, jest różowe Chiaretto. Warto zainteresować się tym lekkim i aromatycznym winem już teraz, kiedy za oknem szaleją jeszcze zimowe zawieruchy, ale gdy każdy z nas myślą wybiega już do Świąt Wielkiej Nocy. Garda Classico Chiaretto 2011, które proponuje dziś Państwu Cantina Marsadri, będzie doskonałym bohaterem aperitifu; świetnie pasuje też do przystawek, ryb, drobiu i serów. Nie będziecie mogli obejść się bez niego w miesiącach letnich, podczas przyjęć w ogrodzie czy pikników w parku… Ale o nich porozmawiamy kiedy indziej.

Chiaretto

Ps. Za tydzień serdecznie zapraszamy Państwa do lektury kolejnego artykułu, tym razem – na temat atrakcji turystycznych okolic Jeziora Garda.

Tagged with: , ,

0Comments

  1. […]   – Parę słów o mało znanych, a wyśmienitych winach znad Jeziora Garda:   http://cantinamarsadri.pl/2012/02/20/wina-znad-jeziora-garda/     – Malownicza trasa wokół jeziora czyli Wakacje Nad Gardą! : […]