Wino do posiłku – przyjemność i sztuka

Jak dobrać wino do posiłku
 
Picie wina może być pięknym rytuałem, momentem odprężenia, chwilą zadumy. Wino nie tylko relaksuje, łączy ludzi, ułatwia rozmowę, ale także doskonale podkreśla charakter potraw, odświeża smak i wzbogaca posiłek, zarówno ten bardzo uroczysty, jak i skromny, powszedni. Na pewno pamiętają Państwo, jak Al Bano i Romina Power w swojej słynnej piosence Felicità wyliczali proste przyjemności, które składają się na nasze codzienne szczęście. Było wśród nich także un bicchiere di vino con un panino – czyli kieliszek wina z kanapką. I choć dla niektórych zabrzmi to obrazoburczo – to my jesteśmy zdania, że wino ma przede wszystkim cieszyć pijącego. W jego doborze trzeba więc kierować się głównie własnym gustem. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach dobierania wina do posiłku. Proces ten może stać się prawdziwą sztuką – oraz ciekawym wyzwaniem.

 
Do przekąsek podajemy najczęściej wina białe. Wielką popularnością cieszy się w tej kategorii włoskie wino musujące Prosecco. Znajdziecie je Państwo także w naszej ofercie. Kieliszek tego trunku doskonale przygotuje smakoszy na dalsze biesiadowanie, a także wprowadzi w radosny nastrój, tak bardzo kojarzący się ze słoneczną Italią.
 

Do makaronów i risotto – czyli najpopularniejszych włoskich potraw – proponujemy wino dopasowane do rodzaju sosu lub farszu. Jeśli jeść będziemy danie skomponowane na bazie warzyw, najlepiej podać lekkie, młode wino białe. Do sosów rybnych również najlepsze będą wina białe, jednak tym razem dojrzałe i pełne. Inne włoskie przysmaki, takie jak ravioli, lasagne czy cannelloni, podawane z farszem mięsnym,  wyśmienicie łączą się z winem czerwonym. Jeśli bohaterem kolacji będzie pasta z sosem z dziczyzny, warto rozważyć otwarcie butelki z winem cięższym, pełniejszym w smaku.

 

Jeśli chodzi o drugie dania, najczęściej przytaczana zasada jest bardzo prosta. Czerwone mięsa łączymy z winami w tym samym kolorze, o świeżym aromacie. Warto zwrócić uwagę chociażby na nasze Groppello Brolo i Garda Marzemino Brolo, charakteryzujące się ciekawym, lekko migdałowym smakiem. Do drobiu i ryb serwujemy natomiast wina białe, jak na przykład nasze Lugana Brolo, białe wino wytrawne o mocnym aromacie.

 

Butelka wytrawnego białego wina Lugana
Osobnym tematem jest pizza – tak bardzo lubiana zarówno przez Włochów, jak i Polaków. W tym wypadku doskonałym wyborem będzie delikatne i aromatyczne wino czerwone, jak na przykład nasze Garda Classico Groppello. Dzięki swojemu miękkiemu, pełnemu smakowi oraz intensywnemu aromatowi leśnych owoców, doskonale pasuje ono do typowo włoskiego smaku i aromatu dania, jakim jest pizza.

Groppello
Po smakowitych makaronach, mięsiwach i pizzy – czas na deser, podczas którego warto skusić się na wina słodkie lub musujące. Do świeżych wypieków podaje się wina o lekkim aromacie; do bardziej wymyślnych deserów – wina likierowe. Jeśli na zakończenie posiłku planują Państwo podać deskę serów, warto rozważyć zakup naszego Rosso Superiore Brolo, wina o bardzo zdecydowanym charakterze, który uzyskuje ono dzięki leżakowaniu w beczkach dębowych.


Życzymy Państwu przyjemnego biesiadowania i wielu wspaniałych kulinarnych przygód, pięknie podkreślonych wybornym winem!

 

Comments are closed.