Pomysł na wiosenną przygodę w kuchni – La Cucina di Brescia

Nasze wina, choć powstają w Lombardii, w prowincji Brescia, doskonale łączą się z różnorodnymi potrawami, typowymi dla kuchni z różnych zakątków świata.

Jako że każdy z nas pragnie czasem przygotować danie, którym zaskoczy rodzinę i przyjaciół, pomyśleliśmy, że nadszedł czas, aby przedstawić Państwu w kilku słowach pyszności charakterystyczne dla naszej okolicy. Kto wie, może staną się Państwo mistrzami cucina bresciana, czyli kuchni typowej dla miasta Brescia?

Kuchnia Brescii to kuchnia, która na przestrzeni wieków przeszła niezwykłą transformację – od nieskomplikowanych, wręcz ubogich potraw, do małych dzieł sztuki, które nadal cieszą smakoszy swoją prostotą. Wzbogacają ją wspaniałe wina pochodzące z naszego regionu oraz umiłowanie tradycji – większość ricette, czyli przepisów, udoskonalano od pokoleń. Podobnie, jak w całej kuchni lombardzkiej, stosuje się tu tylko produkty w pełni naturalne, zrodzone przez ziemię naszych okolic – a więc ryby słodkowodne, mleko i jego przetwory, mięso wołowe i wieprzowe, ryż i kukurydzę. Większość potraw szykuje się poprzez długie, powolne gotowanie; popularne są także dania jednogarnkowe. Niezwykle często stosowana jest tzw. polenta, czyli rodzaj kaszki kukurydzianej.

Jezioro Garda

Pierwszym przepisem, który chcielibyśmy Państwu zaprezentować, są „aole con cipolle”, które doskonale smakować będzie z naszym Chardo’ Frizzante oraz Chardo Spumante. Możecie podać je Państwo w czasie aperitivu (podane niżej składniki wystarczą na poczęstunek dla około 6 osób).

chardo'
Problem z aole jest tylko jeden – rybek tych nie znajdziecie Państwo nigdzie poza okolicami Jeziora Garda, tak więc danie to, w pełnej krasie, będzie mogło cieszyć Was w zasadzie tylko podczas wakacji nad naszym jeziorem! Można jednak spróbować przygotować je na bazie innych małych rybek, np. sardynek.

Składniki:
1 kg cebuli
20 dkg suszonych lub wędzonych rybek
1 łyżka stołowa przecieru pomidorowego
4 łyżki oliwy z oliwek
ewentualnie sól do smaku

Obraną, umytą i posiekaną cebulę z dodatkiem oliwy włożyć do garnka i gotować przez 1 godzinę i piętnaście minut. Jeśli cebula się skleja, należy dodać do niej odrobinę wody. Następnie dodać łyżkę przecieru pomidorowego i zanurzyć rybki w cebuli. Gotować przez kolejne pół godziny, zwracając uwagę, aby cebula i rybki nie posklejały się.

Jak zapewne Państwo widzą, przepis jest niezwykle prosty – a gwarantujemy, że z naszym winem danie to smakuje wybornie!

Życzymy smacznego – czyli buon appetito!

Comments are closed.