Sirmione

Jeśli marzy się Państwu błękitne niebo, lazurowe wody jeziora, pokaźna dawka historii, wspaniałe jedzenie i wyśmienite wino – wiecie już, że okolice Gardy będą dla Was doskonałą wakacyjną metą. Podczas pobytu w Północno-Wschodniej Italii nie możecie zapomnieć o wizycie w jednej z najpiękniejszych miejscowości tego regionu – Sirmione.
 
Sirmione jest popularną miejscowością wypoczynkową. Znajduje się tu port, skąd wypływają statki do większości innych nadbrzeżnych miasteczek, oraz spora ilość atrakcji różnego rodzaju, które pozwolą na niebanalne spędzenie zarówno romantycznego majowego weekendu, jak i dłuższego letniego urlopu.
 
Sirmione szczyci się wielowiekową historią – na urlopy przyjeżdżali tu już starożytni Rzymianie, którzy nazywali miejscowość Sirmio. Rzymskie miasteczko leżało w głębi lądu, do jeziora zaś dochodziła jedynie część willowa – dostęp do wspaniałych widoków i odświeżającej bryzy mieli więc tylko najbogatsi. Należał do nich być może wielki rzymski poeta Katullus, który swoje wspaniałe wiersze pisał, odpoczywając w cieniu portyków stanowiących dzisiaj część kompleksu zwanego Grotte di Catullo. Jest to ogromna rzymska rezydencja zbudowana między I w. p.n.e. a I w.n.e. Koniecznie zobaczyć trzeba słynną Grotta di Cavallo, kryptoportyk i sadzawkę; piękny widok na jezioro ucieszy zaś odwiedzających Sala della Trifora del Paradiso oraz Sala dei Giganti. Lubiący historię starożytną mogą wstąpić także do muzeum, w którym wystawiono znaleziska z willi, w tym mozaikę z widokiem morskim oraz portret poety pochodzący z pierwszego stulecia przed Chrystusem.
 

 
Historia Sirmione to jednak nie tylko to, co mają nam do powiedzenia antyczne kolumny; to także związki z Wenecją, która władała miastem od roku 1405 aż do XVIII wieku. Z tego okresu, a konkretnie z XV stulecia, pochodzi kościół Santa Maria Maggiore, zbudowany na miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Obejrzeć można tutaj ciekawe piętnastowieczne freski oraz figurę Matki Boskiej.
 
Niezwykle interesującym zabytkiem znajdującym się w Sirmione jest także imponująca Rocca Scaligera – zamek przypominający o trzynastowiecznych władcach Werony, Scaligerich, którzy zamienili Sirmione w fortecę broniącą Jeziora Garda.
 
Rocca Scaligera
 


Kiedy dość będziemy już mieli zwiedzania, możemy oddać się typowo włoskiemu dolce far niente. W skwarne popołudnie wspaniale jest udać się na jedną z tutejszych plaż, aby popływać w chłodnych wodach jeziora albo popatrzeć na majestatyczne łabędzie, które chętnie podpływają do turystów zwiedzających Rocca Scaligera. Leniwe godziny spędzić możemy również na niespiesznym spacerze po ślicznych uliczkach miasta, którym niezwykłego uroku dodają ukwiecone balkony małych kamieniczek, tworzących tutejszy krajobraz. Dbający o zdrowie i formę powinni zainteresować się miejscowymi wodami leczniczymi, pochodzącymi ze źródeł Boiola. Może warto odwiedzić uzdrowisko znane Terme di Catullo?

 

 

 


 
Bez względu na to, jaki sposób spędzania wolnego czasu w Sirmione wybierzecie – na pewno będą to niezapomniane dni. Na zakończenie dodajmy, że w tej pięknej miejscowości można również wyśmienicie zjeść. Do lokalnych przysmaków najlepiej pasuje oczywiście miejscowe wino!

Tagged with:

2Comments

  1. Bożena mieszkanka Fordonu10/04/2012 at 14:13

    W tych rejonach wytwarza się białe wytrawne Lugano o słomkowym kolorze i śmietankowym smaku, podaje się je do dań rybnych i antypasti., a więc cin, cin! Wyczerpujący i ciekawy opis miejscowości, którą znam bardzo dobrze i odwiedzam bardzo chętnie i ostatnio opisywałam na moim blogu, zapraszam. Bożena

    • Cantina10/04/2012 at 14:40

      Pani Bożeno, dziękujemy bardzo za miły komentarz. Z przyjemnością zajrzymy na Pani stronę. Pozdrawiamy serdecznie!