Wino i książki

Szanowni Państwo,

Do jakich innych przyjemności porównalibyście picie wina? Nam jego powolne smakowanie kojarzy się z czytaniem poezji lub z zagłębianiem się w fascynującą powieść. Chyba nie mylił się szkocki pisarz Robert Louis Stevenson, który zwykł mawiać: „Wine is bottled poetry.” – „Wino jest butelkowaną poezją”…

wino i książki

Nota bene, poeci od lat doceniają wielorakość skojarzeń, jakie budzi wino. Na pewno pamiętają Państwo słynny wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Przy winie”. Przywołajmy na chwilę jego fragment:

Spojrzał, dodał mi urody,
a ja wzięłam ją jak swoją.
Szczęśliwa, połknęłam gwiazdę.

Pozwoliłam się wymyślić
na podobieństwo odbicia
w jego oczach. Tańczę, tańczę
w zatrzęsieniu nagłych skrzydeł.

Stół jest stołem, wino winem
w kieliszku, co jest kieliszkiem
i stoi stojąc na stole.
A ja jestem urojona,
urojona nie do wiary,
urojona aż do krwi. (…)

O winie uwielbiali pisać starożytni (chociażby Horacy i Katullus, którego wspólnie odwiedziliśmy niedawno w Sirmione); w czasach nam bliższych jego przymioty opiewali m.in. Jan Andrzej Morsztyn (XVII w.) Johann Wolfgang Goethe (XVIII / XIX w.), Adam Mickiewicz i Charles Baudelaire (XIX w.).

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy Dzień Książki – święto ustanowione przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa. Może warto, abyśmy dzisiejsze popołudnie lub wieczór umilili sobie z tej okazji miłą lekturą? Lektura ta będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli towarzyszyć nam będzie kieliszek dobrego wina.

 

wino i książki 2

Jako że pogoda nas w tym roku nie rozpieszcza, swoją rolę rozgrzewającego towarzysza wieczoru doskonale spełni Garda Classico Groppello. Jego delikatnie migdałowy smak świetnie dopasuje się do lektury na temat dalekich podróży, wypraw w nieznane czy egzotycznych krajobrazów.

Groppello

Kto szuka mocniejszych wrażeń – zarówno w książkach, jak i winie – powinien zainteresować się naszym Garda Marzemino. Na pewno docenicie Państwo jego rubinową barwę przetykaną fiołkowymi refleksami, intensywny zapach z nutą fiołka i śliwki oraz harmonijny, pełny smak z wyczuwalną nutą morwy.

Marzemino

Jeśli macie zaś Państwo ochotę na lekturę lekką, łatwą i przyjemną – sięgnijcie po nasze Chiaretto. Cóż lepiej pasować będzie do romantycznych historii, niż wino o barwie płatków róży i odświeżającym smaku z nutą owoców leśnych?

Chiaretto

Życzymy miłej lektury!

Comments are closed.