Były sobie szparagi

Sezon na szparagi trwa. Co za cudowny czas! Warzywa te – smakowite i wartościowe pod względem odżywczym (bogate są m.in. w witaminy C, E, A, beta karoten, fosfor i kwas foliowy) mogą sprawić nam wiele radości. Bardzo lubi je także kuchnia włoska. Kto nie słyszał chociażby o risotto agli asparagi (risotto ze szparagami)?

My dziś proponujemy jednak Państwu danie o wiele łatwiejsze w przygotowaniu, zgodnie z naszą dewizą – gotujemy lekko, łatwo i przyjemnie, z kieliszkiem wyśmienitego wina w ręku!

Zapraszamy na asparagi in salsa besciamella – szparagi w beszamelu.

Niewtajemniczonych informujemy, że sos beszamelowy narodził się przed wiekami w Toskanii jako tzw. salsa colla – poza granicami Italii stał się znany dzięki Katarzynie Medycejskiej, która „importowała” sos do Francji.

 

szparagi

Składniki dla dwóch osób:

1 kg szparagów
1/2 kostki masła
ok. 1/2 – 1 szklanki mąki
ok. 1/2 – 1 szklanki mleka
sól, pieprz, parmezan

Zaczynamy oczywiście od zakupu szparagów. Do wyboru mamy pędy zielone i białe. Możemy także wykorzystać oba rodzaje – należy jednak pamiętać, że szparagi białe gotujemy dłużej, niż zielone.

Pędy myjemy pod bieżącą wodą, a następnie ucinamy nożem twarde końcówki (nie kwiat, tylko dół łodygi). Mogą one mieć kilka centymetrów. Twardą końcówkę możemy wyczuć rękami lub zlokalizować poprzez wygięcie łodygi – zwykle sama złamie się tam, gdzie kończy się zdrewnienie. Szparagi białe obieramy dodatkowo obieraczką do warzyw; zielone tylko opłukujemy.

Następnie przechodzimy do gotowania szparagów. Specjaliści radzą gotować je w pozycji stojącej, związane sznurkiem lub gumką. W wodzie zanurzamy tylko łodygę – górna część warzywa (kwiat) ugotuje się poprzez kontakt z parą. Jeśli jednak nie jesteśmy bardzo ortodoksyjni, możemy włożyć szparagi do wody w całości, na leżąco. Najlepiej wrzucić je do gotującej się wody z dodatkiem szczypty soli oraz szczypty cukru, i trzymać na ogniu ok. 10 min. (szparagi zielone) – 15 min. (szparagi białe). Czas gotowania, który podajemy, jest mocno orientacyjny – najlepsza metoda to w końcu metoda na ząb. 🙂

Podczas gdy szparagi gotują się w garnku, my wyciągamy patelnię i roztapiamy na niej ok. pół kostki masła, a następnie dosypujemy trochę mąki pszennej (ilość zależy od preferowanej gęstości sosu). Kolejny krok to dolanie około 3/4 szklanki mleka i doprowadzenie wszystkiego do wrzenia. Podane ilości znowu są czysto orientacyjne i mogą się bardzo zmieniać w zależności od wielu czynników! Pamiętajmy o intensywnym mieszaniu sosu podczas całego procesu jego przygotowania. Na koniec do  sosu beszamelowego dodajemy odrobinę soli i pieprzu do smaku, a następnie płatki parmezanu.

Ugotowane szparagi układamy w nasmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym i polewamy sosem (można ułożyć najpierw szparagi białe, polać warstwą sosu, a następnie na nie ułożyć szparagi zielone i znów polać sosem). Całość wkładamy do piecyka rozgrzanego do temperatury 180 stopni na około 25 minut.

Szparagi i Chiaretto

Podajemy z odpowiednio schłodzonym winem różowym – oczywiście najlepiej z naszym Chiaretto.

Buon appetito!

Tagged with: , ,

Comments are closed.