Fragole, fragoline – truskawki, truskaweczki

Truskawki to jeden z naszych ulubionych owoców. Na pierwszą połowę czerwca przypada czas, kiedy królują one w sklepach i na ulicznych straganach, a następnie roztaczają słodki, letni aromat w naszych kuchniach.
Warto uświadomić sobie dwa fakty, które być może dotąd umykały naszej uwadze: 1) truskawki polskie są wyjątkowo smakowite 2) kuchnia włoska bardzo lubi truskawki.:) Jaki z tego morał? Wykorzystajmy nasze dorodne owoce do stworzenia wspaniałych południowych dań albo spożywajmy je z wyśmienitym winem, jak robili to już starożytni Rzymianie!

 

truskawki  w łubiankach
 

No właśnie… Rzymianie. Nie każdy z nas wie, że przodkowie dzisiejszych Włochów tak bardzo ukochali sobie truskawki. Czerwone owoce rosły na zboczach Alp już od najdawniejszych czasów, a antyczni smakosze uwielbiali podawać je na swoich wykwintnych bankietach. Mówi się zresztą, że samo słowo „fragola” (po włosku „truskawka”) pochodzi z języka starożytnych Rzymian i wywodzi się bezpośrednio od łacińskiego określenia „fragrans”, używanego właśnie w odniesieniu do truskawek i podkreślającego słodki aromat tych owoców. W antyku wierzono przy tym, że truskawki – a może raczej poziomki, zwane przez Włochów „fragole di bosco”, czyli „truskawki leśne” – powstały z łez bogini Wenus, opłakującej śmierć swojego ukochanego Adonisa.

 

truskawki solo
 

No dobrze – powiecie Państwo – ale jak podawać truskawki, aby poczuć się jak starożytny Rzymianin albo przynajmniej zupełnie współczesny Włoch? Możliwości mamy wiele. Słodkie truskawki tak naprawdę najbardziej smakują same, bez zbędnego towarzystwa, które może stanowić dla nich konkurencję. We Włoszech podaje się je często także z pysznym serkiem mascarpone (możemy zmiksować go z jogurtem w proporcjach mniej więcej 1:2, dodać 3 łyżeczki cukru pudru i 1 łyżeczkę soku z cytryny) i z dodatkiem biszkoptów.

 

truskawki z aceto balsamico
 
Bardzo popularne jest także serwowanie obranych i pokrojonych truskawek z odrobiną octu balsamicznego (mniej więcej jedna łyżka octu na ok. 200 g owoców). Doskonale podkreśla on smak truskawek. Oczywiście najlepiej jest zastosować ocet balsamiczny z Modeny.
Do truskawek warto jest również dobrać odpowiednie wino, na przykład nasze Chardo’ Frizzante. Buon appetito!

 

chardo' frizzante

 

Tagged with: ,

Comments are closed.