Vittoriale degli Italiani w Gardone Riviera

Wizyta nad Gardą, jak doskonale już Państwo wiedzą, to nie tylko wyprawa do regionu bogatego w wyśmienite wina, ale także podróż do miejsc o niezwykłej historii i pięknych widokach. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam jedno z nich. Chodzi o miejsce mało znane polskim turystom, a położone niedaleko od nas i oferujące zwiedzającym możliwość poznania pewnej naprawdę intrygującej postaci…
 

fasada domu poety Vittoriale degli Italiani

 
Zapraszamy Państwa do Gardone Riviera, gdzie znajduje się Vittoriale degli Italiani – willa ekstrawaganckiego pisarza Gabriele D’Annunzio.
 
dom poety w Gardone Riviera

 
Gardone Riviera było kiedyś najbardziej luksusowym kurortem nad Gardą. Nadal warto udać się tutaj na spacer nad wodą i podziwiać – przynajmniej z zewnątrz – piękne hotele, które gościły największe światowe sławy. Jednak planując wycieczkę do Gardone, weźmy pod uwagę przede wszystkim wizytę w swoistej cytadeli D’Annunzia. Ten zmarły w 1938 roku włoski pisarz, poeta, autor głośnej powieści „Triumf śmierci”, był postacią niezwykle barwną. Włosi uważają go za narodowego wieszcza; encyklopedie na równi podkreślają jego hedonizm i rozwiązłość, jak i odwagę – w czasie pierwszej wojny światowej wsławił się jako brawurowy lotnik. Prowadził życie ekscentryczne i wystawne, często ponad stan. Wielu uważa go również za jednego z prekursorów faszyzmu. Na jego twórczość wyraźny wpływ wywarła bez wątpienia filozofia Schopenhauera i Nietzchego, a Mussolini zaczerpnął z jego pism ideę wskrzeszenia Imperium Romanum.
 
portyk Vittoriale degli Italiani

 
Po okresie aktywności politycznej (słynne zajęcie Fiume-Rijeki w 1919 roku, które  spowodowało wycofanie sprzymierzonych oddziałów francusko-brytyjsko-amerykańskich) D’Annunzio rozpoczął prace nad stworzeniem cytadeli w Gardone Riviera. Jego posiadłość jest prawdziwym mauzoleum pamiątek, wypełnionym mitologicznymi symbolami i … książkami. Biblioteka D’Annunzia liczy sobie podobno ponad 30.000 woluminów, z których każdy został przez pisarza przeczytany! Mamy tu również prywatne kino, muzeum, amfiteatr, ogrody – kompleks stanowiący swoisty pomnik, wzniesiony przez pisarza ku czci własnego niezwykłego życia oraz dla upamiętnienia włoskich czynów w I Wojnie Światowej. W tle nieustannie migocze w słońcu spokojne, majestatyczne Jezioro Garda.
 
ogród w Vittoriale

 
Najniezwyklejszą częścią kompleksu jest bez wątpienia budynek będący domem poety, zwany La Prioria. Ciemne pokoje (D’Annunzio cierpiał na fotofobię i żył w półcieniu) wypełnione są po brzegi rozmaitymi bibelotami, z których każdy ma swoje znaczenie. Willę zwiedza się z przewodnikiem, który opowie nam wiele niezwykłych historii na temat poszczególnych elementów wystroju wnętrza.
 
krużganki Vittoriale degli Italiani

 
Atmosfera posiadłości D’Annunzia jest absolutnie niezwykła, magnetyczna, tajemnicza. Po jego zwiedzaniu ciężko będzie wrócić do realnego świata, wypełnionego hałasem i… światłem, którego brak tak bardzo daje się we znaki w domu pisarza. Warto jednak pozostać jeszcze odrobinę dłużej w tym przedziwnym otoczeniu, planując na wieczór wizytę w amfiteatrze należącym do kompleksu. Odbywają się tu rozmaite koncerty, spektakle operowe i baletowe oraz przedstawienia teatralne, które oglądać można, zerkając raz po raz na piękną panoramę Jeziora Garda. Po tak spędzonym wieczorze zmysły uspokoi kieliszek dobrego wina…  Ale to już doskonale wiecie.

 

Comments are closed.