Rabelais w księgarni Bachusa – i znowu zapraszamy do nas!

Drodzy Czytelnicy,
Piszemy dla Was o winie i bez ustanku zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy i sklepu przy Via Nazionale w Raffa di Puegnago del Garda. Być może nie wiecie jednak, że w sklepie tym czekają na Was, obok butelek ze wspaniałymi winami Marsadri, starannie wyselekcjonowane książki – o napojach alkoholowych, ale nie tylko. Ci z Państwa, którzy znają język włoski (a wiemy, że jest Was wielu), znajdą u nas także ciekawe powieści, tomiki poezji i wiele innych interesujących pozycji.

letti in bici

W księgarni ma miejsce wiele ciekawych spotkań i imprez kulturalnych – oto reklama jednej z nich.

Nasza księgarnia nosi nazwę Libreria Bacco, co w tłumaczeniu na polski oznacza dosłownie tyle, co „Księgarnia Bachus”. Odnosimy się w ten sposób oczywiście do starożytnego boga winorośli, pamiętając, że był on opiekunem dobroczynnego wpływu wina na człowieka. Już w przyszłym tygodniu podzielimy się z Wami kilkoma ciekawostkami na temat tej niezwykłej mitycznej postaci.

Na razie zaś ponownie zapraszamy wszystkich Państwa do odwiedzenia nas nad Jeziorem Garda – koniecznie z pustym bagażnikiem (tam schowamy kartony z winem!) oraz torbą na nasze książki. Mamy dla Was prawdziwe perełki! Może zaciekawi Was na przykład traktat François Rabelais, tego samego, który spisując swoje dzieło „Gargantua i Pantagruel”, dedykował je „pijącym”? Ponoć tylko oni mogli docenić poczynania bohaterów cyklu…

rabelais duepunti

Traktat Rabelais poświęcony winu odkryto w Muzeum Narodowym w Pradze. We Włoszech wydał je mały dom wydawniczy z Palermo (:duepunti). I choć autor spisał go wieki temu, dziś nadal może on budzić nasze zainteresowanie oraz doskonale bawić. Czy podejrzewalibyście Państwo, że w opinii francuskiego pisarza „picie wina, zaraz obok nieumiarkowanego gadulstwa i płomiennej modlitwy, jest czynnością, która odróżnia człowieka od innych stworzeń na ziemi (…), nie obdarzonych duszą przez boga”? I czy wiecie, że wina nie wolno mieszać z wodą, od której się… rdzewieje, oraz z… kobietami?

Cóż, nie będziemy Państwa namawiać do osobistego przekonania się, czy Rabelais miał rację. Mogłoby to być niebezpieczne. Namawiamy jednak do lektury jego tekstu – oraz do degustacji naszych win. Do zobaczenia w Raffa di Puegnago!

Tagged with:

Comments are closed.